Tesisat Hizmetleri

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo tıkanıklığı sorununu hayatımız boyunca en az bir kere yaşamıştır. Lavabo tıkanıklığı açma işlemi için genellikle market ya da nalburlar da satılan lavabo açma çözeltileri kullanılır, ancak bu çözeltiler Lavabo tıkanıklığına yol açan pislikleri erittiği gibi su gideri tesisatınıza da büyük hasarlar vermektedir. Lavabo tıkanıklığı sorununuz için en akıllıca çözüm profesyonel bir teknik destek yardımı almaktır. Hedef Tesisat kullanmış olduğu son teknoloji cihazlar ile kırmadan lavabo tıkanıklığı açma hizmeti vermektedir.

Lavabo Tıkanılığı Nedir?

Lavabo tıkanıklığı gider borusu içerinde biriken sıvı ya da katı atıkların zaman içerisinde birikmesi ve atık suyun tahliyesinin engellediği duruma verilen addır. Genel olarak lavabolar için uygun olamayan katı atıklar bulunan suların lavabolara dökülmesi sonucunda oluşur.

Lavabo içerinde tıkanıklığa sebep olan cisimler genellikle dirsek bölgelerinde toplanırlar, toplanan cisimler zamanla atık suyun geçmesini yavaşlatır ve nihayetinde tamamen durdururlar. Bu sebeple atık su tahliyesinin yavaşladığı durumlarda yani kısmi lavabo tıkanıklığı durumlarında profesyonel yardım alınmalıdır. Kısmi lavabo tıkanıklığı biriken diğer cisimlerle birleşerek su tahliyesinin tamamen engelleyerek lavabo tıkanıklığı sorununu ortaya çıkaracaktır.

Lavabo tıkanıklarının büyük bir kısmı kullanıcıların lavaboları yanlış kullanmalarından oluşmaktadır. Mutfak lavabosu ve banyo lavabosunun kullanım alanlarının farklı olması nedeniyle oluşan tıkanıklıklar da farklı sebeplerden oluşmaktadır. Banyo lavabo tıkanıklıkları genellikle kirli ev temizlik sularının içerindeki katı cisimler; kıl, sakal ve evcil hayan tüyleri; sabun artıkları sebebiyle oluşmaktadır. Mutfak lavabo tıkanıkları ise meyve/sebze ve yemek artıkları gibi organik atıklar, atık bitkisel yağlardan oluşmaktadır.

Lavabo Tıkandı Nasıl Açarım?

Evinizde ya da iş yerinizde lavabo tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız basit birkaç yöntem ile sorununuzu çözmeye çalışabilirsiniz. Ancak bu basit yöntemler sorununuzu çözmenizde başarılı olamayacaktır. Bunun sebebi tıkanıklığa sebep olan cisimlerin genellikle su gideri tesisatınızın kolayca ulaşamayacağınız zorlu bölgelerinde birikmesidir. Katı cisimler dışında oluşan lavabo tıkanıklıklarda -örneğin kıl ve tüy sebepli lavabo tıkanıklıkları- bu basit çözümler işe yaramazlar.

Lavabo tıkandı nasıl açarım diye düşünüyorsanız bu yöntemleri sizlere açıklayalım. En geleneksel lavabo tıkanıklığı açma yöntemi lavabo pompası kullanmaktır. Lavabo süzgecine pompa dışarıdan hava giriş-çıkışı olmayacak şekilde yerleştirilir ve pompalama işlemi yapılır. Lavabo tıkanıklığına sebep olan katı cisimler lavabo süzgecine yakın bir bölgede ise pompalama işlemi sırasında tıkanıklığa sebep olan cisimler lavabo giderinden süzgeç bölgesine sonrasında ise pompa içerisine hareket ederek lavabo tıkanıklığı sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır.

Lavabo tıkanıklığı sorunuzu çözmek için kullanabileceğiniz ikinci basit ve yöntem tel kanca kullanmanızdır. Ucu kanca şekline getirilmiş telin gider borusu içerinde dolaştırılması ile tıkanıklığa sebep olan katı cisimler ve kıl ve tüy öbekleri dışarıya çıkartılabilir. Bu yöntem zor bir yöntemdir ve genellikle uzun uğraşlara rağmen lavabo tıkanıklığı sorununuzu çözme konusunda başarılı olamaz.

Saydığımız yöntemlerin zor ve başarı oranının düşük olmasından dolayı en çok kullanılan bir diğer yöntem market ve nalburlarda satışı yapılan çeşitli lavabo açıcı çözeltileridir. Lavabo açıcı çözeltiler içerdiği yoğun kimyasallar ile yoğun ısı oluştururlar, bu ani ısınma su gideri borularında büzülmelere ve kalıcı hasarlara sebep olur. Bu sebeple lavabo açıcı çözeltileri kesinlikle kullanmayın.

Kırmadan Lavabo Tıkanıklığı Açma

Kırmadan Lavabo Tıkanıklığı açma ya da bir başka deyiş ile kameralı lavabo tıkanıklığı açma işlemi için kameralı son teknoloji cihazlar kullanılır. Bu kameralı cihazlar ile tıkanıklığın konumu ve tıkanıklık türü tespit edilir. Sonrasında tesisatçının uygun gördüğü ekipmanlar ile Kırmadan Lavabo Tıkanıklığı açılır. Bu ayrıntılı adımları şu şekildedir:

  • Vermiş olduğunuz adrese Hedef Tesisat ekibi gelir ve lavabo tıkanıklığı sorunu yaşanılan lavabonun altındaki sifonu su gideri borusundan söker.
  • Lavabo altındaki su gideri borusu (PİMAŞ) içerisine kameralı görüntüleme cihazının kamerasını ekipmanı gönderir.
  • Kamera ekipmanı boru içerisini görüntü olarak ekrana yansıtır.
  • Kameralı lavabo açma ekipmanları ile lavabo tıkanıklığı sorunun konumu ve tıkanıklık türü analiz edilir.
  • Lavabo tıkanıklığı yabancı cisim sebebiyle oluşmuş ise tıkalı lavabo açma işlemi için tesisatçımız robot cihazı kullanır.
  • Kameralı ekipmanımızın su gideri borundan çıkartılır ve robot cihazımızın yayı boru içerisine gönderilir.
  • Robot cihazının yayı boru içerisinde ilerlerken lavabo tıkanıklığına sebep olan katı cisimler ve kıl/tüy öbekleri parçalanır ya da yay etrafında dolanarak çekip çıkartılır.
  • Robotla lavabo tıkanıklığı açma işlemi gerçekleştirildikten sonra tekrar Kameralı lavabo açma ekipmanı ile su gideri (PİMAŞ) içerisinde kameralı gözlem yapılır. Lavabo tıkanıklığına sebep olan cisimlerin yok edilip, boruların temizlendiği kontrol edilir.
  • Yapılan özverili çalışma sonucunda Kırmadan Lavabo Tıkanıklığı Açma işlemi başarıyla gerçekleştirilmiş olunur.

Kırmadan lavabo tıkanıklığı açma çalışmaları tamamen elektronik cihazlarla yapılmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı ve yan ekipmanların kullanılması şarttır. Kameralı görüntüleme cihazı kullanılmadan lavabo tıkanıklığı sebebi doğru analiz edilemez yapılan işlem kalıcı bir sorun çözümü sağlayamaz. Robot ise kameralı görüntüleme cihazının tespit ettiği lavabo tıkanıklığını açmak için tesisatçılara büyük kolaylık sağlamaktadır. İnsan elinin ulaşamayacağı bölgelerde erişim imkanı tanıyarak lavabo tıkanıklığı açma işleminde tesisatçılar için en önemli ekipmanlardan birisidir. Kırmadan lavabo tıkanıklığı açma işlemi doğru ekipmanların kullanılması yanı sıra deneyimli ve işin uzmanı profesyonel kişilerde ihtiyaç duyar, Hedef Tesisat sizlere deneyimli, profesyonel ekibi ile 7/24 İstanbul da hizmet vermektedir.

Lavabo Tıkanıklığı Açma
Lavabo Tıkanıklığı Açma, Banyo lavabosu tıkanıklığı açma, Mutfak lavabosu tıkanıklığı açma, Lavabo gideri açma

Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma

Mutfak lavabo tıkanıklığı sorunu, banyo lavabosu tıkanıklığı sorunundan farklı sebeplerden kaynaklandığı için farklı bir yaklaşım gerektirir.

Mutfak lavabo tıkanıklığının en büyük sebebi yemek artıkları gibi organik atıkların bilinçli ya da bilinçsiz olarak lavabo içerisine dökülmesi ve bu atıkların su gideri içinde birikerek atık suların tahliye olacağı boruyu tıkamasıdır.

Bir diğer önemli sebep ise bulaşık yıkama sırasında mutfak gereçleri üzerindeki atık yağların su ile çözülerek lavabo giderine ulaşmasıdır. Bu atık yağlar su gideri borusuna yapışıp kalır ve yeni atık yağlarlar birlikte bir tabaka haline dönüşür. Zamanla kalınlaşan yağ tabakası kireç benzeri sert bir dokusu ile borunun iç çapını azaltarak atık suyun tahliyesini engeller ve lavabo tıkanıklığı sorununu ortaya çıkartır.

Kameralı lavabo açma yöntemi ile sorunun gerçek sebebi analiz edilebilir. Bu iki ana sebep farklı yöntemler kullanılarak çözülür.

Atık yağ kaynaklı mutfak lavabo tıkanıklığı sorununda basınçlı su ile su gideri (PİMAŞ) yıkama işlemi uygulanır. Kameralı görüntüleme cihazı ile önce yağ tabakasının konumu tespit edilir. Mutfak lavabosu tıkandıysa ve bu atık bitkisel yağ sebebi ile oluşmuşsa Robotla lavabo tıkanıklığı açma işlemi bu tür tıkanıklıklarda işe yaramazlar. Lavabo borusundaki yağı temizlemek için basınçlı su ile pimaş yıkama çalışması yapılmalıdır. Kanal yıkama cihazı ile bol tazyikli su ile gider borusu yağlardan arındırılır ve mutfak lavabo tıkanıklığı sorununuz çözülmüş olur.

Lavabo tıkanıklığı açma ve mutfak lavabosu açma çalışmalarında deneyimli ekibi ve son teknoloji ekipmanlarla hizmet veren Hedef Tesisat firması lavabo açma işlemi için İstanbul’da doğru adres!

Referanslarımızı ve paylaşımlarımızı incelemek için sosyal medya hesaplarımıza göz atabilirsiniz. İnstagramFacebookTwitterYoutube

One thought on “Lavabo Tıkanıklığı Açma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir