Tesisat Hizmetleri

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Lavabo su kaçağı, tuvalet su kaçağı, banyo su kaçağı başta olmak üzere her türlü su kaçağı tespiti kırmadan dökmeden tadilat masrafı çıkartmadan Hedef Tesisat güvencesi ile garantili bir şekilde tespit edilir ve tadilatı yapılır.

Su Kaçağı Neden Kaynaklanır?

Su kaçakları genellikle kullanılan malzemelerin kalitesiz olmasından, çeşitli dış etkenlerden ya da usta hatalarından kaynaklanır.

  • Kullanılan malzeme kalitesiz olursa, pimaş borusu döşendiği sırada çatlaya bilmektedir. Pimaş borusunu döşeyen ustalar, bu çatlağı fark etmezlerse, pimaş borusunu çatlak şekilde döşerler. Pimaş borusu kullanılmaya başlandığı zaman, pimaş borusundaki çatlaktan su kaçağı meydana gelir.
  • Ana gider borularında kullanılan kalitesiz borular üzerindeki beton ya da toprağın ağırlığını kaldıramayıp çatlayarak su kaçağına, kırılarak içerisine toprak dolması ile su gider tıkanıklığına neden olabilir.
  • Evinizin tadilatı sırasında duvarlara, zemine çakılan çivi ya da vidalar su gideri pimaş borularına denk gelebilir. Delinen su gideri pimaş borularındaki kaçak bir süre fark edilmeyebilir. Çivi tarafından delinen su gideri pimaş borusunda bir süre sonra su kaçağı meydana gelir.
  • Usta kaynakları su kaçakları da önemli bir nedendir. Su gideri pimaş borularını döşeyen ustalar, bazen ek yerlerindeki contaları takmazlar. Conta olmadığı zaman, ek yerlerinde su sızıntısı meydana gelebilir.
  • Ana gider hatları ile logar kuyuları arasında bulunan logar boruları, bazen künk borularıyla döşenir. Künk boruları, betondan yapıldığı için ek yerlerinde conta bulunmaz. Bu nedenle, borular ek yapılırken çok dikkat edilmelidir. Aralarında açıklık kalması durumunda, su kaçağı da kaçınılmaz olur.

Bilgisayarlı Su Kaçağı Tespiti

Su gideri borusu pimaş içerisinde meydana gelen su kaçağı kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilir. Kameralı görüntüleme cihazı pimaş boru içerisine sokulur, yirmi beş metre uzunluğa sahip kablosu ile su gideri borusu içerisindeki görüntüler ekrana yansıtılır. Boru içerisinin daha iyi görüntülenebilmesi için kameralı görüntüleme cihazının başlığında led aydınlatmalar bulunur.

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti
Kırmadan su kaçağı tespiti, Mutfak Su Kaçağı, Mutfak Su Kaçağı Tespiti, Su Kaçağı Tespiti, Tuvalet Su Kaçağı Tespiti

Bilgisayarlı su kaçağı tespiti için uygun ekipmanlar kadar deneyimli ve konu hakkında uzmanlığa sahip personellerde çok önemlidir. Kameralı görüntüleme cihazının monitöre aktardığı görüntülerin yorumlanması belirli bir bilgi birikimin yanı sıra deneyimde gerektirir. Hedef Tesisat bünyesinde görev alan su tesisatçıları su kaçağı tespitinde kullanılan teknolojik ürünlerin tamamının kullanımına hakimdir. Görüntülü su kaçağı tespiti konusunda Hedef Tesisat firmasından güvenle yardım alabilirsiniz.

Akustik Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

Kameralı su kaçağı tespiti ya da başka bir değişle bilgisayarlı su kaçağı tespiti, görüntülü su kaçağı tespiti sadece su gideri boruları pimaşlarda kullanılan bir yöntemdir. Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti yöntemi genellikle temiz su tesisatında oluşan kaçakları bulmak için kullanılan bir yöntemdir.

Akustik dinleme cihazı bir adet prob bulunur. Prob günlük hayatta kullandığımız mikrofona benzetebiliriz. Prob tarafından yakalanan sesler akustik dinleme cihazı üzerinden su tesisatçısının kullandığı kulaklığa aktarılır. Temiz su tesisatında kaçak olduğu şüphesi oluştuğunda su tesisatı içerisindeki basınç yükseltilir ve basınç ölçer cihazı ile boruların geçtiği noktalar dinlenilir. Dinlemeler sonucunda basınç düşüklüğü olan noktalarda kaçak olduğu söylenilebilir.

Su kaçağının varlığından emin olduktan sonra kaçak lokasyonunda akustik dinleme cihazı ile daha titiz bir dinleme yapılır. Su kaçağı küçük boyutlu ise tesisattaki basınç attırılır ve kaçağın daha kolay tespit edilmesi sağlanır.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağının tam konumu tespit edildikten sonra Tek bir fayans kırılmadan sökülür yapılan tadilat sonrası yerine yerleştirilir.

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti
Kırmadan su kaçağı tespiti, Mutfak Su Kaçağı, Mutfak Su Kaçağı Tespiti, Su Kaçağı Tespiti, Tuvalet Su Kaçağı Tespiti

Termal Kamera ile Su Kaçağı Tespiti

Kalorifer boruları üzerindeki kaçaklar termal kamera ile tespit edilir. Termal kameralar sıcaklığa karşı duyarlı olmaları sebebiyle sıcak suyun rahatlıkla görüntülenmesini sağlar. Kalorifer boruları içerisinden geçen sıcak su düz bir hat görüntüsü oluştururken, boruların su kaçağı olan bölgelerinde ısı dağılmaları gözlemlenir. Su kaçağı olan kalorifer borularının; parkenin altından, fayansın altından veya duvarın içinden geçmesi görüntülenmesi için bir engel oluşturmaz. Su kaçağı bulunan noktada Hedef Tesisat tarafından küçük çaplı bir onarım çalışması yapılır.

Nemölçer Cihazı

Nemölçer cihazı, yardımcı bir cihazdır. Nem yoğunluğunun fazla olduğu noktanın tespiti için kullanılır. Böylece odaklanılması gereken bölge çabucak tespit edilir. Duvar içinden geçen tesisat borularında su kaçağı varsa, suyun meydana getirdiği nem, nemölçer tarafından algılanır. Hedef Tesisat bünyesinde görev alan su tesisatçıları nemölçer cihazının verilerine göre ilgili bölgeye yoğunlaşırlar.

Kendim Su Kaçağını Nasıl Tespit Edebilirim?

Evinizde su kaçağı olduğundan şüpheleniyorsanız, öncelikle su kaçağının hangi tesisat sisteminde olduğunu bulmanız gerekir.

  • Öncelikle, dairenize ait ana su vanasını kapatın
  • Birkaç saat sonra su kaçağı olan yerde su sızıntısı devam ediyorsa, temiz su tesisatınız da su kaçağı olduğu söylenebilir.
  • Temiz su tesisatınız da sorun yoksa tuvalet ve lavaboları bir süre kullanmayınız.
  • Lavabo ve tuvaleti kullanmadığınız süre sonunda, su kaçağı olan yerde su sızıntısı kesilirse, su kaçağı pimaş hattınızda olduğu söylenebilir.
  • Kalorifer tesisatındaki su kaçaklarında ise; kombi altındaki vanaların kapatılması gerekir. Kombi altındaki vanalar kapatıldıktan sonra su kaçağı kesilirse kalorifer tesisatında su kaçağı olduğu söylenebilir.

Bunların dışında, üst kat komşunuzun su tesisat sisteminde de su kaçağı olabilir. Bu durumun en belirgin özelliği, sizin dairenizin tavanlarında rutubet oluşması veya su damlasıdır. Kırmadan su kaçağı tespiti işlemi için Hedef Tesisat ile iletişime geçebilirsiniz. Hedef Tesisat deneyimli su tesisatçısı ekibi ile birlikte akustik dinleme cihazı ile temiz su tesisatındaki su kaçağını, termal kamera ile kalorifer tesisatındaki su kaçağını ve kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borularında kırmadan su kaçağı tespiti işlemlerini yapmaktadır.

Referanslarımızı ve paylaşımlarımızı incelemek için sosyal medya hesaplarımıza göz atabilirsiniz. İnstagramFacebookTwitterYoutube

Benzer Yazılar

201 thoughts on “Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir