Tesisat Hizmetleri

Boru Tıkanıklığı Açma

Boru Tıkanıklığı Açma

Su gideri tesisatlarında tıkanıklık sorununu mutlaka yaşamıştır. Tuvalet sifonunuzu çektiğiniz zaman su gitmez ve lavabonuz su ile dolar. Çamaşır makinenizin su giderinden su geri basar, banyonuzun giderinden kötü kokular banyonuzun içerisine dolar. Tuvalet tıkanıklığı, lavabo tıkanıklığı ya da boru tıkanıklığı sorunuzu ev de basit yöntemlerle giderebilirsiniz. Bazen bu basit yöntemler işe yaramaz ve profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Hedef Tesisat uzman ekibi, sizlere hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlı boru tıkanıklığı açma hizmeti sunuyor.

Mutfak Lavabosu Neden Tıkanır?

Gündelik hayatımızın önemli bir kısmı mutfakta geçiyor, mutfak lavabo tıkanıklığı hepimizin başına gelebilecek can sıkıcı bir sorundur. Peki mutfak lavabo tıkanıklığı nasıl oluşur inceleyelim:

 1. Mutfak lavabosunda bulaşıklarımızı yıkarken kirli mutfak gereçleri üzerindeki yemek artıkları yani organik atıklar zamanla lavabo gideriniz de birikir ve mutfak lavabonuzun tıkanmasına yol açar.
 2. Kızartma yemekleri yaparken kullandığımız atık bitkisel yağların mutfak lavabosuna dökülmesi zamanla bu atık yağların lavabo giderinde birikip bir yağ tabakasına dönüşmesine sebep olur. Biriken ve sert bir kireç tabakasına dönüşen yağ atıkları su giderinin içerisinde atık suyun tahliyesini engelleyerek kısmı lavabo tıkanıklığı yaratır. Zamanında müdahale edilmeyen kısmı lavabo tıkanıkları bir süre sonra lavabo giderinin tamamen tıkanmasına sebep olur.
 3. Yeni bir eve taşındığınızda ya da yeni tadilat görmüş mutfağınızda lavabo tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız muhtemelen inşaat sırasında kullanılan alçı, çimento gibi yapı malzemeler su giderine dolmuş ve lavabonuzun verimli çalışmasını engelliyor olabilir.
 4. Lavabonuz ile su gideri borusunun bağlantısında eğim sorunu olabilir. Bu sorun lavabonuzdaki suyu atık su borusuna taşımasında sorun oluşturabilir.
 5. Yaşadığınız kentin suyunda yüksek oranda kireç bulunuyorsa atık su tesisatınız da kireçlenmeye sebep olabilir.

Banyo Lavabosu Neden Tıkanır?

 1. Banyo lavabosunda tıraş olurken dökülen kıllar, saçımızı tararken tarağa takılın saç tellerinin banyo lavabosu içerisine atılması, evcil hayvanlardan kıyafetlerimize yapışan tüylerin banyo lavabosuna atma alışkanlığımız zamanla atığımız bu atıkların su giderinde birikerek yumak haline dönüşmesine neden olur. Atık suyun geçişini yavaşlatır ya da tamamen engelleyerek lavabo tıkanıklığı oluşturabilir.
 2. Kullandığımız suyun kireçli olması atık su borusunda kireçlenmeye sebep olabilir. Kireç borunun iç çapının daralmasına bağlı olarak lavabo tıkanıklığına sebep olabilir.
 3. İnşaat halindeyken ya da tadilat sırasında banyo lavabosu giderine kaçan alçı, çimento, silikon gibi inşaat malzemeler su giderinde birikerek banyo lavabosu tıkanıklığı sorunu yaratabilirler.

Gider Borusu Açma İşi Nasıl Yapılır?

Lavabo tıkanıklığı sorunu yaşadığımız lavabolarda tıkanıklık su giderinin başlangıç noktalarında ise birkaç basit yöntem ile tıkanıklığı açma girişiminde bulunabilirsiniz. Sizlere bu yöntemleri açıklayalım.

Lavabo Pompası

Lavabo süzgecine pompa dışarıdan hava giriş-çıkışı olmayacak şekilde yerleştirilir ve kol kuvveti pompalama işlemi yapılır. Lavabo tıkanıklığına sebep olan kötü artıklar lavabo süzgecine yakın bir bölgede ise pompalama işlemi sırasında tıkanıklığa sebep olan kötü atıklar lavabo süzgecine yapışmış pompa içerisine hareket ederek lavabo giderinizi temizlemenize yardımcı olacaktır.

Gider Borusu Açma
Boru Tıkanıklığı Açma, Kırmadan Gider Açma, Boru Açma, Gider Açma, Kırmadan Boru Tıkanıklığı Açma

Gider Borusu Açma İşi için Tel Kanca Yöntemi

Lavabo tıkanıklığı sorunuzu çözmek için kullanabileceğiniz ikinci basit yöntem uç kısmına eliniz ile kanca şeklini vereceğiniz uzun bir tel kullanmanızdır. Öncelikle lavabonuzun sifonu su gideri borusundan çıkartmalısınız. Açılan su gideri borusundan ucu kanca şeklindeki telinizi dönel hareketlerle sarkıtmalısınız. Lavabo tıkanıklığına sebep olan katı cisimler ya da kıl, tüy, sakal, saç teli yumaklarıdır. Bu katı cisimlere ulaşan tel kanca yapısı ile bu cisimlerin dışarıya çıkartılmasında yardımcı olabilir.

Lavabo Açıcı Çözeltiler ya da Kostik ile Lavabo Açma Yöntemi

Bir diğer basit lavabo açma yöntemi çeşitli lavabo aç çözeltilerinin ya da kostik kullanımıdır. Bu kimyasal yöntemler insan sağlığına son derece zararlıdır ve sağlığınızı korumak adına gerekli önlemlerin alınması hayati önem taşır.

 • Kimyasal ürünleri kullanmadan önce mutlaka eldiven, maske ve mümkünse koruyucu gözlük kullanılmalıdır.
 • Satın alınan lavabo aç kimyasalı ya da kostik kullanılmadan önce ambalajının arka kısmında yazan güvenlik tedbirlerine mutlaka uyulmalıdır. Cilde ve gözlere temasından kaçınılmalıdır.
 • Çalışmaya başlanmadan önce 3 ila 5 litre arasında kaynar suyu hazırlayıp yanınızda bekletin.
 • Lavabo aç çözeltisini lavabo tıkanıklığı yaşanılan lavaboya dökün ve üzerine kaynar suyu boşaltın.
 • Eğer kostik kullanıyorsanız; bir tencere içerisinde verilen ölçüye uygun miktarda kostik ve kaynar suyu karıştırın. Bu işlem sırasında çıkan buharı solumaktan kaçının. Kostik sıcak su karışımını lavabo tıkanıklığı problemi olan lavabonuzun içerisine dökün.
 • Lavabo aç çözeltisi ya da kostik kullanıldıktan sonra 10 ile 15 dakika bekleyin.
 • Üzerine bol miktarda soğuk su dökün…
Boru Tıkanıklığı Açma
Boru Tıkanıklığı Açma, Kırmadan Gider Açma, Boru Açma, Gider Açma, Kırmadan Boru Tıkanıklığı Açma

Lavabo pompası ve tel kanca yöntemi sadece lavabo giderinin başlangıç noktalarında oluşan tıkanıklıklarda işe yarar ve belli bir el becerisinin yanı sıra uzun uğraşlar için bol miktarda sabır gerektirir. Oysa lavabo tıkanıklıklarının büyük kısmı tel kanca ya da lavabo pompası ile erişilemeyecek dirsek noktalarında veya su tesisatınızın derinliklerinde oluşur.

Bu tip lavabo tıkanıklıklarında lavabo pompası ve tel kanca yöntemi işe yaramazlar. Bu sebeple lavabo tıkanıklığı açma işleminde kullanım kolaylığı sebebiyle lavabo aç kimyasalları ya da kostik kullanılır, bu çözeltiler su ile hızlıca tepkimeye giren kimyasallardır. Ani tepkime çok yüksek ısı oluşturur ve atık su tesisatınız da kullanılan -günümüzde genellikle plastik borular kullanılıyor- boruların büzüşmesine hatta deforme olmasına neden olabilir.

Lavabo pompası ya da tel kanca yardımıyla çözemediğiniz lavabo tıkanıklarında lavabo aç ya da kostik kullanmak yerine kırmadan tıkanıklık açma hizmeti veren Hedef Tesisat firmamızdan profesyonel yardım alabilirsiniz.

Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır?

Tuvalet tıkanıklığı genellikle: tuvalet içerisine atılan ıslak mendiller, bolca atılan ve erimeyen kalitesiz tuvalet kağıtları; çocuklar tarafından düşürülen oyuncak başta olmak üzere katı nesneler; temizlik bezleri sebebiyle oluşur. Tuvaletiniz tıkandığında tuvalet pompası ile tuvalet tıkanıklığı açma işlemi deneyebilirsiniz. Tuvalet pompasının başarılı olamadığı durumlardan kırmadan tuvalet tıkanıklığı açma hizmeti veren Hedef Tesisat firmasına 0532 066 11 42 numarası ile ulaşarak su tesisatçısı hizmeti alabilirsiniz.

Kırmadan Gider Borusu Açma Nasıl Yapılıyor?

Eskiden tuvalet tıkanıklığı ya da lavabo tıkanıklığı sorunu yaşandığında su tesisatçıları önceki deneyimleri ve bilgi birikimleri doğrultunda boru tıkanıklığı olabilecek özellikle dirsek noktalarında kırma işlemi yaparak boruları kontrol ediyor, tıkanıklık olan nokta doğru tahmin edilene kadar bu ilkel yönteme devam ediliyordu. Günümüzde mahalle tesisatçısı olarak nitelendirebileceğimiz işin ehli olmayan, yüksek teknolojili alet ve ekipmanlara sahip olmayan su tesisatçıları bu çağdışı yöntemi devam ettiriyorlar.

Hedef Tesisat kullanmakta olduğu yüksek çözünürlüklü video kayıt özelliğine sahip kameralı cihazlar ile atık su borularında görüntülü bir gezintiye çıkıyor. Tıkanıklık olan konumu ve tıkanıklığı oluşturan nesneleri doğru tespit ediyor. Kullandığı bir diğer araç olan akrobatik robot ile herhangi bir yerde kırma yapmadan tıkanıklığın olduğu yere müdahale ederek tıkanıklığı yok ediyor. Ve tekrar kameralı cihazı ile yapılan işlemin başarısını kontrol ederek hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlı kırmadan gider borusu açma işlemi sunuyor.

Referanslarımızı ve paylaşımlarımızı incelemek için sosyal medya hesaplarımıza göz atabilirsiniz. İnstagramFacebookTwitterYoutube

 

Benzer Yazılar

One thought on “Boru Tıkanıklığı Açma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir